SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI +48 601-396-601 | biuro@yeti.org.pl
O Nas

Poznaj historię
klubu Yeti

Trudno wytłumaczyć na czym polega fenomen narciarstwa. Miliony ludzi czeka z utęsknieniem na zimową porę, która kojarzy im się z majestatycznym pięknem gór. Narty pozwoliły ludziom wzbogacić możliwości poznawania wspaniałych krajobrazów pobudzających wrażliwość dając im możliwość kształtować osobowość. Radość z kontaktu z naturą, przeżycia, którymi chcielibyśmy dzielić się z najbliższymi stają się elementem do zawierania wspaniałych przyjaźni, więzi na całe życie, elementem wychowania w poszanowaniu świata, który nas otacza.

Chcąc przekazać nasze dorosłe doświadczenia własnym dzieciom stwarzając podłoże do tego aby już samodzielnie, jak najwcześniej w gromadzie rówieśników, mogły rozwijać zainteresowania sportowe, poznawać przyrodę, uczyć się radzić sobie w trudnych warunkach, ale przede wszystkim prowadziły zdrowy tryb życia postanowiliśmy wraz z mężem przyłączyć się do pomysłodawców powołania do życia klubu dla dzieci i młodzieży. Klub miał łączyć nasze doświadczenia wyniesione z lat uprawiania wyczynowego i rekreacyjnego sportu, tradycji harcerskich oraz turystycznych z okresu kiedy aktywność w tych formacjach dawała poczucie wolności i niezależności. Czas pokazał, że tęsknoty te są ponadczasowe, wciąż aktualne w swych wychowawczych treściach.

Minęło już ponad 29 lat od czasu gdy wraz z naszym przyjacielem Stanisławem Olkiewiczem skrzyknęliśmy wokół siebie grupę zapaleńców, którzy zaprzedali duszę nartom i...

 …zgłosili akces towarzyszenia w zaproponowanym im przedsięwzięciu – powołaniu do życia klubu sportowego, w którym wiodącą dyscypliną miało stać się narciarstwo. Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, był jednocześnie końcem istnienia formacji Akademickich Klubów Narciarskich. Organizacja ta, prócz czynnika rywalizacji sportowej, niosła ze sobą cały styl bycia – wspólne wypady w góry, obozy, zjazdy żlebami, organizowanie giełd sprzętu narciarskiego i zawodów… Formacja przestała istnieć, pozostali ludzie, przyszło na świat kolejne pokolenie, któremu trzeba było zorganizować czas. Była to dodatkowa motywacja, żeby zrobić coś dla dzieciaków, dobrze się przy tym bawiąc. Pomysł zaowocował pierwszymi treningami w wynajmowanych salach gimnastycznych, biegami po Lasku Wolskim i Parku Jordana, jednodniowymi wyjazdami na narty. Dzięki poczcie pantoflowej (najsprawniejszej poza Internetem, sposób komunikowania w Krakowie) przybywało dzieci znajomych, zajęcia zaczęły przybierać formy bardziej zorganizowane, a sam klub zyskał osobowość prawną.

Nazwa klubu YETI zrodziła się spontanicznie, a ojciec chrzestny całego przedsięwzięcia - Stanisław O. został jego prezesem.

Obecnie zajęcia prowadzone są przez cały rok, w czterech grupach wiekowych: 7-10 lat, 11-14 lat, 15-18 lat, 18-… lat. Okres jesienny to przede wszystkim treningi ogólnorozwojowe, siłowe, wytrzymałościowe na sali gimnastycznej; dużo elementów akrobatycznych, zręcznościowych, gry zespołowe. Z początkiem maja przenosimy się z treningami na świeże powietrze do Parku Jordana, uzupełniając ruch o jazdę na rolkach. Okres wiosenny to także jednodniowe wypady rowerowe w okolice Krakowa na wspólne piknikowanie czy ognisko.

Suchą zaprawę weryfikuje tzw. Test Haczkiewicza – ogólnodostępna impreza organizowana co roku przez YETI pod hasłem ‘Zima za pasem – sprawdź czy jesteś gotów’. Jest to zestaw ćwiczeń, prób gimnastycznych dla narciarzy alpejczyków i biegaczy, zaadaptowany przez naszych instruktorów dla potrzeb młodych adeptów narciarstwa (biegi po ósemce, ośmioskok, bieg na 20 m., tor przeszkód). Wyniki możemy porównać z odpowiednimi tabelami i ocenić przygotowanie do sezonu, a wszystko przy ogromnym dopingu rodziców i pod opieką trenerów.

Z chwilą spadnięcia pierwszego śniegu, ruszają jednodniowe wyjazdy narciarskie. Szkolimy na wszystkich poziomach zaawansowania: od zupełnie początkujących po jazdę sportową na tyczkach, w 7-10 osobowych grupach.

Klub nie jest nastawiony na uprawianie narciarstwa wyczynowego.  Niemniej ci, którzy wykazują predyspozycje i przede wszystkim tego chcą, mają możliwość poznania tajników jazdy sportowej (Grupa Racing Team).

Naszym celem nadrzędnym jest radość z uprawiania narciarstwa, poznanie gór, zdobywanie przyjaciół. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w dzisiejszym bardzo skomercjalizowanym świecie, uprawianie narciarstwa (jak i każdego sportu) wyczynowo wiąże się z ogromnym ryzykiem zdrowotnym i jeszcze większymi kosztami. Dlatego, nie rezygnując z pewnych elementów treningu sportowego w Klubie, nastawiamy się na rekreacyjną formę rywalizacji na poziomie amatorskim.

Członkowie grupy Yeti Racing Team uczestniczą regularnie w cyklu imprez organizowanych przez Małopolski Okręgowy Związek Narciarski (Liga Dziecięca, Mistrzostwa Krakowa, Mistrzostwa Mieszkańców Miast, itp.), wracając z uśmiechem, medalami i punktowanymi miejscami.

 

Po śmierci Staszka Prezesem klubu została Agnieszka Leonowicz, była reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim z dyplomem trenerskim, wspomagana przez męża Krzysztofa (Leona) – ratownika GOPR, byłego pracownika Ojcowskiego Parku Narodowego

W sezonie zimowym organizujemy kilka obozów: Sylwestrowy, „styczniowy” – dla nowicjuszy rozpoczynających swoje członkostwo w Klubie, feryjne (Austria, Włochy). Jesteśmy konsekwentni, jeśli chodzi o uczenie młodzieży i dzieci samodzielności. Rodzice decydujący się na wpisanie swoich pociech do Klubu zdają sobie sprawę, z „odcięcia pępowiny”. Obowiązuje zakaz odwiedzania dzieci na obozach. Ekwipunek narciarsko-turystyczny musi spełniać warunki stawiane ludziom, którzy korzystają z uroków gór nie tylko w komercyjnych stacjach narciarskich, ale również w pionierskich warunkach. Nie przejdą żadne torby na ramię czy adidasy przy wyjściu w góry. Każdy obowiązkowo musi posiadać plecak i buty na wibramach. Zdecydowanie lansowany jest styl schroniskowo-spartański a nie pensjonatowo-dyskotekowy.

Od kilku lat, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez rodziców, po zakończeniu cyklu szkoleniowego, którym są objęci członkowie Klubu organizujemy wyjazdy narciarskie dla dorosłych. Tu też konsekwentnie przestrzegamy zasady, że w wyjazdach tych nie uczestniczą dzieci. Wyjazdy o charakterze poznawczo-narciarskim poprzedzone są systematycznymi treningami przygotowawczymi w sali gimnastycznej. Jeździmy w kraje alpejskie, poznając nowe stacje narciarskie. Preferujemy małe, o kameralnej atmosferze miejscowości narciarskie, które dają szansę odcięcia się od tłoku cywilizacyjnego.

Lato z YETI to żagle, windsurfing, biegi na orientację, małpie gaje, kajaki, pływanie. To również nocne ogniska i muzykowanie z gitarą i harmonijką. Żeglarstwo i windsurfing stały się dyscyplinami, które towarzyszą naszym klubowym członkom w trakcie aktywności letniej od początku istnienia Klubu. Nasze obozy w tym okresie to: rowerowy, stacjonarny pod namiotami w lasach północnej Polski, wędrowny rejs żeglarski po Mazurach oraz windsurfingowy na Helu.

Brak komercyjnego nastawienia przy pełnym profesjonalizmie szkolenia narciarskiego, leży u podstaw działania YETI. Nic tak skutecznie nie zabija dobrej atmosfery jak pojawienie się dużych pieniędzy i chęć zbijania kokosów za wszelką cenę. Może takie myślenie jest naiwne i obecnie niepopularne, ale wciąż mamy grupę wychowanków – kumpli, którym stale się chce w to bawić. Te ponad dwadzieścia lat i setki dzieci, które przewinęły się przez YETI nie rokują najgorzej.

Najlepsi rodzice nie zapewnią tego co niesie ze sobą wychowanie w grupie rówieśników, rywalizacja w zespole. Może to być alternatywą dla gier komputerowych, video, disco-polo itp.

 

 

Chcielibyśmy przekazać naszym dzieciom przede wszystkim umiejętność czerpania radości z aktywnej formy spędzania czasu.

Narty mają być dopełnieniem do kontaktu z naturą. Nie mogą być tylko modą prowadzącą do ślepego zaliczania kolejnych tras i stacji klimatycznych. To krajobrazy, wschody i zachody słońca, morza mgieł, w których topimy kłopoty szarej codzienności, mistycyzm ciszy i bieli śnieżnej, nauka pokory wobec piękna… Tego trzeba się nauczyć, pamiętając, że góry i przyroda wymagają szacunku. Nie jesteśmy właścicielami tego co nas otacza, to pożyczka od przyszłych pokoleń, która powinna im być zwrócona w niezniszczonym stanie. To co chcemy zaproponować członkom Klubu YETI, jest sposobem na życie, a zawarte spontanicznie przyjaźnie, pozwalają wciąż w miłej atmosferze spędzać czas, wypełniony łączącą nas pasją. Klimaty, które proponujemy naszym członkom i sympatykom najlepiej oddaje piosenka Klubowa:

DLA PRZYJACIÓŁ

Powiedz, czy chcesz wyjeżdżać z nami

Powiedz czy widzisz się z nartami

Powiedz czy lubisz w śniegu góry

Bo ja na pewno tak

No bo w naszym Yeti KLUBIE ja na nartach jeździć lubię

Słuchać wiatru szum

Lubię poznać nowe trasy, w śniegu kreślić zawijasy

Razem ze mną kumpli tłum

Powiedz czy lubisz latem wodę

Powiedz czy wiatru znasz swobodę

Czy chciałbyś pływać pod żaglami

Bo ja na pewno tak

No bo w naszym Yeti KLUBIE pod żaglami pływać lubię

Słuchać wiatru szum

Lubię pływać po jeziorach kiedy przyjdzie letnia pora

Razem ze mną kumpli tłum

Powiedz czy gdy upłyną lata

Powiedz czy będziesz jako Tata

Z dziećmi wyjeżdżać tak jak my

Bo ja na pewno tak

No bo w naszym Yeti KLUBIE ja przyjaciół bardzo lubię

Każdy jest coś wart

Pozostanę razem z Wami choć upływa czas z latami

Będąc z Wami to ubywa lat