O nas

panorama1Trudno wytłumaczyć na czym polega fenomen narciarstwa. Miliony ludzi czeka z utęsknieniem na zimową porę, która kojarzy im się z majestatycznym pięknem gór. Narty pozwoliły ludziom wzbogacić możliwości poznawania wspaniałych krajobrazów pobudzających wrażliwość dając im możliwość kształtować osobowość. Radość z kontaktu z naturą, przeżycia, którymi chcielibyśmy dzielić się z najbliższymi stają się elementem do zawierania wspaniałych przyjaźni, więzi na całe życie, elementem wychowania w poszanowaniu świata, który nas otacza.

DSC_0153_resizeChcąc przekazać nasze dorosłe doświadczenia własnym dzieciom stwarzając podłoże do tego aby już samodzielnie, jak najwcześniej w gromadzie rówieśników, mogły rozwijać zainteresowania sportowe, poznawać przyrodę, uczyć się radzić sobie w trudnych warunkach, ale przede wszystkim prowadziły zdrowy tryb życia postanowiliśmy wraz z mężem przyłączyć się do pomysłodawców powołania do życia klubu dla dzieci i młodzieży. Klub miał łączyć nasze doświadczenia wyniesione z lat uprawiania wyczynowego i rekreacyjnego sportu, tradycji harcerskich oraz turystycznych z okresu kiedy aktywność w tych formacjach dawała poczucie wolności i niezależności. Czas pokazał, że tęsknoty te są ponadczasowe, wciąż aktualne w swych wychowawczych treściach.

MINĘŁO JUŻ PONAD 25 LAT

Nowy-8od czasu gdy wraz z naszym przyjacielem Stanisławem Olkiewiczem skrzyknęliśmy wokół siebie grupę zapaleńców, którzy zaprzedali duszę nartom i zgłosili akces towarzyszenia w zaproponowanym im przedsięwzięciu powołaniu do życia klubu sportowego w którym wiodącą dyscypliną miało stać się narciarstwo. Początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, był jednocześnie końcem istnienia formacji Akademickich Klubów Narciarskich. Organizacja ta, prócz czynnika rywalizacji sportowej, niosła ze sobą cały styl bycia – wspólne wypady w góry, obozy, zjazdy żlebami, organizowanie giełd sprzętu narciarskiego i zawodów… Formacja przestała istnieć, pozostali ludzie, przyszło na świat kolejne pokolenie, któremu trzeba było zorganizować czas. Była to dodatkowa motywacja, żeby zrobić coś dla dzieciaków, dobrze się przy tym bawiąc. Pomysł zaowocował pierwszymi treningami w wynajmowanych salach gimnastycznych, biegami po Lasku Wolskim i Parku Jordana, jednodniowymi wypadami na narty. Dzięki poczcie pantoflowej (najsprawniejszej poza Internetem, sposób komunikowania w Krakowie) przybywało dzieci znajomych, zajęcia zaczęły przybierać formy bardziej zorganizowane, a sam klub zyskał osobowość prawną. Nazwa klubu YETI – zrodziła się spontanicznie, a ojciec chrzestny całego przedsięwzięcia Stanisław O. – został jego prezesem.

OBECNIE ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ

P1030979przez cały rok, w trzech grupach wiekowych: 7-10 lat, 11-14 lat, 15-18 lat. Okres jesienny to przede wszystkim treningi: ogólnorozwojowe, siłowe, wytrzymałościowe w sali gimnastycznej; dużo elementów akrobatycznych, zręcznościowych, gry w piłkę nożną i koszykówkę. Trening halowy uzupełniany jest o zajęcia wspinaczkowe w urokliwych, podkrakowskich dolinkach oraz jednodniowe wypady rowerowe w okolice Krakowa i w Beskidy. Suchą zaprawę weryfikuje tzw. Test Haczkiewicza – ogólnodostępna impreza organizowana co roku przez YETI w hali krakowskiej AWF. Jest to zestaw ćwiczeń, prób gimnastycznych dla narciarzy alpejczyków i biegaczy, zaadaptowany przez naszych instruktorów dla potrzeb młodych adeptów narciarstwa (biegi po ósemce, ośmioskok, bieg na 20 m., przeskoki przez ławeczkę, slalomy między tyczkami, tor przeszkód). Wyniki możemy porównać z odpowiednimi tabelami i ocenić przygotowanie do sezonu, a wszystko przy ogromnym dopingu rodziców i pod opieką trenerów. Z chwilą spadnięcia pierwszego śniegu, ruszają jednodniowe wyjazdy. Szkolimy na wszystkich poziomach zaawansowania: od zupełnie początkujących po jazdę sportową na tyczkach, w 7-10 osobowych grupach.

1 2 3